spot_img
HomeAUTOΕΙΔΗΣΕΙΣDakar 2017 stage 11

Dakar 2017 stage 11

Dakar stage 11 05Ο θρυλικός αγώνας τερματίζει και όλα δείχνουν ότι δεν θα υπάρξουν άλλες εκπλήξεις. Τα τρία Peugeot 3008 DKR κυριολεκτικά “πετάνε” για το 1-2-3, ενώ κάτι αντίστοιχο θα συμβεί στις μοτοσικλέτες με την ΚΤΜ να κάνει το 1-2 και την Kamaz στα φορτηγά επίσης για το 1-2. Η χθεσινή 11η διαδρομή San Juan – Rio Cuarto ήταν και αυτή σκληρή και δύσκολη, συνολικού μήκους 754 χλμ εκ των οποίων τα 286 χλμ. ήταν ειδική διαδρομή. Φυσικά δεν έλλειπαν και τα απρόοπτα.

Cars
Στα αυτοκίνητα κατά τη διάρκεια της διαδρομής αυτής Dakar stage 11 14πρώτος τερμάτισε ο Loeb (Peugeot 3008DKR) με χρόνο 3:21:15. Ακολούθησε ο Peterhansel με ίδιο αυτοκίνητο 18 μόλις δυτερόλεπτα πίσω του, τρίτος ο Terranova με Mini 6 λεπτά και 37 δευτ. πιο πίσω, τέταρτος ο Villiers με Toyota Hilux 7 λεπτά και 1 δευτ. πίσω και 5ος ο Al Rajhi με Mini 7 λεπτα και 25 δευτ. πιο αργός από τον πρώτο. Τώρα η γενική κατάταξη μετά τη διαδρομή αυτή είναι:

Bikes
Στην 11η διαδρομή τα Honda εξαπέλυσαν επίθεση κερδίζοντας με τον Πορτογάλο Goncalves και χρόνο dakar-stage 11 093:18:47. Μετά την νίκη αυτή βρίσκεται στην 6η θέση γενικής. Ακολούθησε ο Barreda και αυτός με Honda 1 λεπτό και 9 δευτ. πίσω, με τρίτο τον Van Beveren (Yamaha) 2 λεπτά και 38 δευτ. πιο πίσω. Στην 4η θέση θρέθηκε ο Farres (KTM) 6 λεπτά και 4 δευτ. πίσω με πέμπτο τον Sunderland (KTM) 7 λεπτά και 25 δευτ. πίσω, ο οποίος όμως βρίσκεται επικεφαλής του αγώνα. Μετά και την ειδική αυτή η γενική κατάταξη στις μοτοσικλέτες είναι: