spot_img
HomeMOTOΕΙΔΗΣΕΙΣ16 ΧΡΟΝΙΑ ΑΗΤΤΗΤΗ ΣΤΟ DAKAR

16 ΧΡΟΝΙΑ ΑΗΤΤΗΤΗ ΣΤΟ DAKAR

Marc Coma_ Matthias Walkner _ Sam Sunderland KTM 450 RALLY Podium Dakar 2017 34 19Η KTM συνεχίζει να διατηρεί την υπεροχή της στο Rally Dakar, με την 16η συνεχή νίκη και με το βάθρο να είναι γεμάτο με τους αναβάτες της KTM. Το Σάββατο 14 Ιανουαρίου, οι εργοστασιακοί αναβάτες της Ομάδας Red Bull KTM, Sam Sunderland από τη Μεγάλη Βρετανία και ο Matthias Walkner από την Αυστρία, ολοκλήρωσαν τον αγώνα του 2017, τερματίζοντας στην 1η & 2η θέση, ενώ ο Ισπανός Gerard Farres Guell συμπλήρωσε την πρώτη τριάδα.

Είναι γνωστός ως ο πιο δύσκολος, απαιτητικός και απρόβλεπτος αγώνας στον κόσμο, και η φετινή ιστορία σίγουρα αποδεικνύει ότι, ο Sunderland και ο Walkner , εκτός από την κατάκτηση των δύο πρώτων θέσεων, κατέκτησαν τον κύριο στόχο τους να ολοκληρώσουν το rally των 12 ειδικών διαδρομών, για πρώτη φορά. Και οι δύο είχαν αποσυρθεί εξαιτίας τραυματισμών ή ασθενειών, σε προηγούμενες διοργανώσεις του αγώνα.

Matthias Walkner _ Sam Sunderland KTM 450 RALLY Podium Dakar 2017 35 20Ο Sunderland, ο οποίος είναι ο πρώτος Βρετανός αναβάτης που παίρνει τη νίκη στο Dakar σε οποιαδήποτε κατηγορία, ξεκίνησε την τελευταία ειδική διαδρομή 64 χιλιομέτρων, με προβάδισμα 33 λεπτών, πάνω στην KTM 450 RALLY, διατηρώντας την πρωτοπορία του στον αγώνα, από την 5η ειδική διαδρομή. Ο 27χρονος παρέμεινε συγκεντρωμένος και πήρε τη νίκη μετά από σχεδόν 9,000 km που διένυσε μέσα από την Παραγουάη, Βολιβία και Αργεντινή, ενώ είχε να αντιμετωπίσει εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες και δυσκολίες στην πλοήγηση. Ο teammate του Sunderland, Walkner, δέχθηκε λίγη παραπάνω πίεση στις τελευταίες ειδικές διαδρομές, από τον αναβάτη της KTM, Gerard Farres Guell, ο οποίος τελικά τερμάτισε στην τρίτη θέση, και από τον Adrien Van Beveren, ο οποίος πήρε τη νίκη στην τελευταία ειδική διαδρομή.

Ήταν μια απίστευτη τροπή των γεγονότων για την “Red Bull KTM Rally Factory Racing Team”, καθώς ο teammate και νικητής για το 2016, Toby Price βγήκε εκτός αγώνα στην τέταρτη ειδική διαδρομή, μετά από μια πτώση που είχε, σπάζοντας το πόδι του σε τέσσερα σημεία. Μετά από χειρουργείο στην Λα Παζ της Βολιβίας, ο Αυστραλός Πρωταθλητής, έχει επιστρέψει τώρα στο σπίτι του, έχοντας ως στόχο να ανέβει πάλι στην KTM 450 RALLY, σε τέσσερεις μήνες.

Sam Sunderland KÄRCHER Dakar 2017 36 29Sunderland: “Όταν πέρασα τη γραμμή του τερματισμού με κυρίευσαν τα συναισθήματά μου. Κουβαλούσα μεγάλο βάρος πάνω στους ώμους μου τις τελευταίες έξι μέρες. Τώρα νιώθω εκπληκτικά. Θέλω να πω ευχαριστώ στην ομάδα μου, η μοτοσυκλέτα ήταν τέλεια από την αρχή ως τον τερματισμό. Όταν ο Toby Price βγήκε εκτός αγώνα ήταν ένα πλήγμα για την ομάδα, καθώς είναι καλός φίλος. Εξαιτίας των δυνατών δεσμών που έχουμε στην ομάδα, συγκεντρωθήκαμε για να συνεχίσουμε την προσπάθεια για κάτι ξεχωριστό. Υπήρχαν αρκετοί γρήγοροι αναβάτες που είχαν τη δυνατότητα να κερδίσουν τον αγώνα. Πιστεύω ότι η ελαχιστοποίηση των λαθών ήταν το κλειδί για αυτή τη νίκη.”

Matthias Walkner KÄRCHER Dakar 2017 37 22Walkner: “Ήταν ένα πραγματικά δύσκολο Dakar, έτσι το να φτάσω στο Μπουένος Άιρες, ανεβαίνοντας στο βάθρο, είναι απίστευτο συναίσθημα. Δυσκολεύτηκα αρκετά πέρυσι, έτσι το να είμαι εδώ τώρα είναι ένα όνειρο που πραγματοποιήθηκε. Η πιο δύσκολη στιγμή ήταν στην 10η Ειδική διαδρομή, διότι υπήρχε πιθανότητα να αλλάξει η θέση μου εκείνη την ημέρα. Μελέτησα το βιβλίο της διαδρομής πριν ξεκινήσω, ελπίζοντας να έχω κάποιο πλεονέκτημα. Αυτό ήταν θετικό για μένα και είναι ωραίο που ανταμείφθηκα γι΄αυτό.”

Η εργοστασιακή αναβάτρια της KTM από την Ισπανία, Laia Sanz, η οποία είχε μια πολύ επιτυχημένη δεύτερη βδομάδα, μετά από το πρώτο μισό του αγώνα, όπου έχασε χρόνο, ολοκλήρωσε το rally στην εντυπωσιακή 16η θέση, μια μόλις θέση παρακάτω από τον στόχο που είχε βάλει πριν τον αγώνα, να είναι δηλαδή στην πρώτη 15άδα. Η Sanz, η οποία είναι πέντε φορές Πρωταθλήτρια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Women’s Enduro , ήταν η γυναίκα που ξεχώρισε στο rally-raid.

Laia Sanz Bivouac Dakar 2017 19 12Alex Doringer (Rally Team Manager της KTM):

“To Dakar με όλες αυτές τις καιρικές συνθήκες, έντονες βροχοπτώσεις και λασπώδη τερέν, ήταν αρκετά δύσκολο για την ομάδα από την άποψη του ανεφοδιασμού. Πιστεύω πως για τους αναβάτες ήταν ένα διαφορετικό Dakar.

Οι ειδικές διαδρομές δεν ήταν τόσο μεγάλες χιλιομετρικά, αλλά είχαν δυσκολίες που επηρέαζαν το σώμα και το πνεύμα. Ο Sam έκανε εκπληκτική δουλειά και είχε σταθερότητα και συνέπεια. Και ο Matthias τα πήγε πολύ καλά. ”Επίσης ο Doringer κατέβαλε φόρο τιμής στην Sanz, λέγοντας ότι: “Αυτό που κάνει Laia είναι εκπληκτικό.”