HomeMOTOΕΙΔΗΣΕΙΣGreece Rally 2020

Greece Rally 2020

ΜΕΡΑ 1η, 23/8
Stage: SS1 Πρόλογος – Egnatia Road

1η μέρα του Greece Rally 2020 στη Βέροια και παρά την πανδημία καταφέραμε να κάνουμε τον αγώνα πραγματικότητα ακολουθώντας τα αυστηρότερα υγειονομικά πρωτόκολλα για τον COVID-19, όλοι οι συμμετέχοντες έφτασαν με ασφάλεια και ξεκίνησαν αυτό που επιθυμούσαν διακαώς!

Greece Rally 2020 03

1η Υπερδειδική λοιπόν, με μια μικρή σε διάρκεια αγωνιστική ημέρα, ως πρόλογος για αυτά που θα ακολουθήσουν ώστε οι οδηγοί να πάρουν μια γεύση από τις διαδρομές της φετινής χρονιάς. Μικρές απλές διαδρομές από την Βέροια μας οδήγησαν στην ειδική διαδρομή που πήγαινε
παράλληλα με τον Αλιάκμονα, και με την Εγνατία Οδό, προσφέροντας θεαματικό σκηνικό και πλάνα για τους φωτογράφους. Και όλα αυτά στους πρόποδες του Βερμίου, κρατώντας τον αγώνα σε χαμηλά υψομετρικά. Μόλις 50 χιλιόμετρα, αλλά αρκετά «ζουμερά» με διαδρομές
Enduro και Rally, και με αρκετές απαιτήσεις σε πλοήγηση.

Greece Rally 2020 04

Πρώτος που τερμάτισε την ειδική ήταν ο Σλοβάκος πρωταγωνιστής του Dakar #1 Stefan SVITKO, και νικητής των 4 προηγούμενων ετών, με χρόνο 00:40’:27’’. 2 ος ο Ολλανδός #7 Jos VAN DAL, 3 λεπτά πιο πίσω, με 00:43’:46’’. 3 ος ο Σλοβάκος # 8 Martin BENKO με 00:45’:35’’. Ο Πολωνός #345 Maciek GIEMZA πέτυχε πολύ καλό χρόνο ένα μόλις λεπτό πίσω από τον #1 Stefan SVITKO αλλά ένα βαθμολογικό penalty τον έριξε από την 2 η στην 6 η θέση.

Stage: SS2 Βέρμιο

2η μέρα στο Greece Rally 2X20 και τα πράγματα δείχνουν να αλλάζουν από μέρα σε μέρα! Οι νικητές εναλλάσσονται, και οι εκπλήξεις δίνουν ένα ξεχωριστό άρωμα.

Greece Rally 2020 06

Όμορφη μέρα η σημερινή, 24/8, για να απολαύσουν οι συμμετέχοντες τα βουνά της Βέροιας στην ειδική των 200 χιλιομέτρων πάνω στο Βέρμιο. Οι οδηγοί, μέσω της Πλατείας Ελιάς και Ωρολογίου, ανέβηκαν από ένα δύσκολο μονοπάτι στην κορυφογραμμή και απόλαυσαν τα λιβάδια στο οροπέδιο, οδηγώντας σε λάσπη, ανάμεσα σε πυκνές φτέρες, και σε σκοτεινά δρομάκια κάτω από πυκνά δέντρα. Ήταν ένα πανέμορφο και απολαυστικό σκηνικό.

Greece Rally 2020 16

Ταχύτερος στην σημερινή ημέρα ο Πολωνός #345 Maciek GIEMZA (PL) με χρόνο 03:51:31 παίρνοντας το προβάδισμα στην γενική από τον 3ο σήμερα #1 Stefan SVITKO (SK) που με χρόνο 04:00:05. 2ος με χρόνο 03:56:14 ήταν ο #3 Milan ENGEL (CZ). Στην Ελληνική κατάταξη, 1ος ήταν ο #5 Βασίλης Μπούδρος με ΚΤΜ EXC 350, με τον #46 Κώστα Χατζημιχάλη ΚΤΜ EXC 500 στην 2η θέση και τον #11 Γιώργο Στογιάννο στην 3η θέση με Honda CRF 250 R.

Greece Rally 2020 15

Greece Rally 2020 14

Μέρα 3η, 25/8
Stage: SS3 Paiko

3η μέρα στον αγώνα, η μεγαλύτερη αγωνιστική ημέρα του Greece Rally 2X20 και για μια ακόμη φορά έγιναν ανατροπές που δείχνουν ότι φέτος στον αγώνα η μάχη για τη νίκη θα εξελιχθεί σε μεγάλο θρίλερ.

Ο καιρός συννεφιασμένος με ελαφριά βροχή που δρόσιζε τους αναβάτες και έφτιαξε ένα τέλειο τερέν. Μια μεγάλη απλή διαδρομή οδήγησε τους αγωνιζόμενους στα Γιαννιτσά και στο Πάικο όρος, για μια πανέμορφη ειδική διαδρομή 210 χιλιομέτρων. Κάτω από πυκνά δάση και αρκετή λάσπη σε εγκαταλελειμμένους δρόμους, και με αποκορύφωμα ένα παλιό καλά κρυμμένο ρωμαϊκό πέτρινο καλντερίμι στην Κορυφή του Δούμα, που ήταν και το δυσκολότερο κομμάτι της διαδρομής. Αρκετή λάσπη στο πυκνό δάσος ταλαιπώρησε αρκετά τους αναβάτες των Quad.

Greece Rally 2020 24

#345 Maciek GIEMZA (PL) έκανε κάποια κρίσιμα λάθη πλοήγησης που του στοίχισαν ακριβά κι έτσι ο #1 Stefan SVITKO (SK) πήρε ένα καλό προβάδισμα και την πρώτη θέση της ημέρας (αλλά και στην γενική) με χρόνο 3:46:51. 2ος κινούμενος διακριτικά σβέλτα ήταν ο πρωταθλητής freestyle Supercross #34 Libor PODMOL (CZ) με χρόνο 4:03:14 και 3ος ο #3 Milan ENGEL (CZ) με 4:04:48.