spot_img
HomeMOTOΕΙΔΗΣΕΙΣΚυριαρχία του Marquez στην Αργεντινή με την πρώτη νίκη για το 2019

Κυριαρχία του Marquez στην Αργεντινή με την πρώτη νίκη για το 2019

MotoGP 2019 – 2ος Γύρος – Grand Prix Αργεντινής

Ένας ακαταμάχητος Marc Marquez κατέκτησε τη νίκη στην Αργεντινή με διαφορά 9,8 δευτερολέπτων από το δεύτερο, ενώ βαθμούς πήρε ο Jorge Lorenzo προσθέτοντας πολύτιμο χρόνο πάνω στη μοτοσυκλέτα.

Η βροχή που έπεσε τη νύχτα του Σαββάτου στην πίστα Termas de Rio Hondo δεν πτόησε τους αναβάτες του MotoGP στο πρωινό ζέσταμα και οι δύο οδηγοί της Repsol Honda Team έκαναν χρόνους στην πρώτη δεκάδα. Στο τέλος του 20λεπτου ο Marc Marquez ήταν ταχύτερος όλων, ενώ ο Lorenzo γύριζε ένα δευτερόλεπτο πιο αργά πετυχαίνοντας τον 11ο χρόνο.

Όλες οι μετεωρολογικές προβλέψεις έπεσαν έξω, καθώς ο αγώνας των 25 γύρων στην Αργεντινή διεξήχθη χωρίς να πέσει σταγόνα βροχής ενώ στη σχάρα εκκίνησης η θερμοκρασία της ασφάλτου ήταν αυξημένη. Με μία εκρηκτική εκκίνηση ο Marc Marquez μετέτρεψε την pole position σε διαφορά ενός δευτερολέπτου από τους υπόλοιπους αναβάτες στον πρώτο κιόλας γύρο, και από εκείνη τη στιγμή ο περσινός πρωταθλητής δεν κοίταξε ξανά πίσω του. Σε κάθε γύρο μεγάλωνε τη διαφορά του με αποτέλεσμα να βρεθεί 12 δευτερόλεπτα μπροστά προς το τέλος του αγώνα. Παίρνοντας τη σημαία του τερματισμού 9,816 δευτερόλεπτα μπροστά από τον δεύτερο Valentino Rossi, ο Marquez κατέκτησε την πρώτη του νίκη φέτος και τρίτη συνολικά στην Termas de Rio Hondo circuit με εμφατικό τρόπο.

Αυτή ήταν η πιο άνετη νίκη του Marquez σε στεγνή πίστα και με τη μεγαλύτερη διαφορά ενώ η προηγούμενη ήταν και πάλι στο GP Αργεντινής το 2016 με διαφορά 7,679 δευτερολέπτων. Η χθεσινή νίκη ήταν η 45η του Ισπανού στην κορυφαία κατηγορία και έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας με 45 βαθμούς.

Δυστυχώς ο αγώνας του Jorge Lorenzo ξεκίνησε άσχημα καθώς μετά από προβληματική εκκίνηση έπεσε στην 21η θέση από τη 12η στην οποία εκκινούσε. Χάρη στο σταθερό ρυθμό του ο Lorenzo ανέβηκε στην κατάταξη, τρέχοντας σε ρυθμούς ανάλογους με τους αναβάτες μπροστά και τερμάτισε στη 12η θέση εξασφαλίζοντας, όχι μόνο περισσότερους βαθμούς, αλλά και πολύτιμο αγωνιστικό χρόνο πάνω στη Honda του.

Χάρη στη νίκη του Marquez η Honda προηγείται τώρα στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MotoGP ετοιμάζεται να ταξιδέψει στο Austin του Texas για τον τρίτο αγώνα της χρονιάς στο Red Bull Gran Prix of The Americas, στις 12-14 Απριλίου. Στη συγκεκριμένη πίστα ο Marquez αναδείχτηκε νικητής και τις έξι προηγούμενες χρονιές, ενώ ο Jorge Lorenzo έχει ανέβει στο βάθρο στο παρελθόν.

5ca1251a49f580.46439717

#93 Marc Marquez

1ος

«Η σημερινή ήταν μία τέλεια μέρα. Ήμουν απόλυτα συγκεντρωμένος από τις πρώτες ελεύθερες δοκιμές και όλα δούλεψαν σωστά με εξαίρεση την FP4. Όμως πιέζαμε συνεχώς και στον αγώνα ήξερα ότι το δυνατό μου σημείο ήταν οι πρώτοι πέντε γύροι. Τα έδωσα όλα και μετά είδα τη διαφορά να μεγαλώνει, ένα δευτερόλεπτο, δύο, τρία και τότε διατήρησα το ρυθμό μου και πίεσα λιγότερο. Έκανα καλή διαχείριση ελαστικών και μοτοσυκλέτας και είχα πραγματικά γλυκιά αίσθηση πάνω σ’ αυτή».

#99 Jorge Lorenzo

12ος

«Καταρχήν θα ήθελα να συγχαρώ την Repsol Honda Team και τον Marc Marquez για τη νίκη στον αγώνα. Ο Marc ήταν εκπληκτικός όλο το Σαββατοκύριακο. Στο ζέσταμα εμείς κάναμε ένα μεγάλο βήμα και κατάφερα να είμαι πιο γρήγορος και να αισθάνομαι καλά για τον αγώνα. Δυστυχώς είχαμε κάποιες ατυχίες στην εκκίνηση καθώς πάτησα το κουμπί του περιοριστή ταχύτητας στα pit και η μοτοσυκλέτα δεν μπορούσε να ξεκινήσει. Όταν κατάλαβα ότι ήμουν τελευταίος και ότι έπρεπε να δώσω μάχη, κατάφερα να ανέβω, όμως δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι με αυτό το αποτέλεσμα».