spot_img
HomeMOTOΕΙΔΗΣΕΙΣ2ος Αγώνας Πανευρωπαϊκού Supermoto στην Ελλάδα!

2ος Αγώνας Πανευρωπαϊκού Supermoto στην Ελλάδα!

Δελτίου Τύπου

Euro S2 11Το Supermoto που αναβιώνει και πάλι στην Ελλάδα, έζησε και πάλι μεγάλες στιγμές με έναν (από τους τέσσερις) αγώνα του αναβαθμισμένου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος S2. O Αθλητικός Μοτοσυκλετιστικός Όμιλος Σπάρτης διοργάνωσε με επιτυχία τον μεγάλο αυτό Διεθνή αγώνα στο Sparta Racing Circuit Motul σε συνδυασμό με τον 2ο Αγώνα για το Ελληνικό Κύπελλο Wolf Racing Supermoto στις 13-14 Μαΐου! Σε μια πανέμορφη πίστα, με όλες τις ανέσεις και τις παροχές, όπου αναμένεται ο κόσμος να δώσει το δυναμικό παρόν για να απολαύσει την «τέχνη του γλιστρήματος».

Με την εκκίνηση για το 1ο σκέλος, ο Thomas Chareyre με TM πρωτοπόρος της Euro S2 16βαθμολογίας και από την pole position, έστριψε πρώτος και κατόρθωσε να κάνει έναν γρήγορο γύρο από την αρχή, δημιουργώντας μια μεγάλη διαφορά από τους υπολοίπους.

Πίσω του ο Marc-Reiner Schmidt με SMW BRT και ο Diego Monticelli με ΤΜ επίσης. Έτσι τερμάτισαν το 1ο σκέλος, με τον Edgardo Borella που κατάφερε να ξεφύγει από τους υπολοίπους πίσω του, αλλά δεν είχε την ταχύτητα να ακολουθήσει τους κορυφαίους αναβάτες να τερματίσει 4ος. Στην 5η θέση τερμάτισε ο Τσέχος Milan Sitniansky, ενώ την κορυφαία εξάδα έκλεισε ο Ισπανός David Gimenez.

Ο Γιώργος Παρασκευάς ήταν ο μοναδικός Έλληνας συμμετέχων και τερμάτισε στην 16η θέση.

S2 – 1ο Σκέλος
1. CHAREYRE Thomas – 4 (FRA, TM) 16 γύρους σε 17’49.656’’
2. SCHMIDT Marc Reiner – 41 (GER, SWM) +10.693.
10. LLADOS Joan – 122 (ESP, ΤΜ) +48.537

Euro S2 12Με τις καιρικές συνθήκες ακόμα πιο ζεστές στο δεύτερο σκέλος, ο Thomas Chareyre ήταν ο ταχύτερος και πάλι στην πρώτη στροφή με τον Edgardo Borella και τον Diego Monticelli πίσω του, και φτιάχνοντας συνεχώς διαφορά όπως στο 1ο σκέλος. Στο 3ο γύρο, ο Diego Monticelli πέρασε τον Borella και ανέβηκε 2ος. Ο Marc-Reiner Schmidt μετά από άσχημη εκκίνηση, είχε ήδη πλασαριστεί στην 4άδα. 2 γύρους πριν το τέλος, η μοτοσυκλέτα του Chareyre έμεινε από μηχανική βλάβη, χάνοντας έτσι τη νίκη αλλά και την πρωτοπορία του πρωταθλήματος!

Ο Diego Monticelli πέρασε στην πρώτη θέση και την κράτησε, παρά την προσπάθεια του Marc-Reiner Schmidt. Στην τρίτη θέση τελικά ήταν ο Edgardo Borella. Χαρακτηριστικό είναι Euro S2 13ότι ο Thomas Chareyre τερμάτισε τον αγώνα στην 16η θέση, φέρνοντας την μοτοσυκλέτα του με τα χέρια μέχρι την γραμμή τερματισμού στα όρια της λιποθυμίας λόγω της ζέστης! Μάχη για την 4η θέση είχαμε μεταξύ του Ισπανού David Gimenez και του Τσέχου Milan Sitniansky, με τον Gimenez να νικά στην γραμμή τερματισμού με ελάχιστη διαφορά. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Raul Tschupp. Με τη νίκη του στο δεύτερο σκέλος, ο Ιταλός Diego Monticelli πήρε επίσης τη συνολική νίκη στη Σπάρτη και την κόκκινη ταμπέλα που σημαίνει και την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα. Ο Γιώργος Παρασκευάς στο 2ο σκέλος τερμάτισε στην 15ος.

Για το Ελληνικό κύπελλο Wolf Supermoto
Στον 2ο γύρο του κυπέλου συμμετείχαν 14 αθλητές. Στο 1ο σκέλος την pole position είχε ο Greek Cup 10Γιάννης Κωνσταντινάκος, όμως ο Νίκος Καρακώστας έκανε πολύ καλή εκκίνηση και έστριψε πρώτος με τον Κωνσταντινάτο πίσω του. Στην πρώτη στροφή η πτώση του Σταύρου Κρεμάλα είχε ως αποτέλεσμα να βγει κόκκινη σημαία για να ακολουθήσει επανεκκίνηση. Τώρα ο Κωνσταντινάκος στρίβει πρώτος με τον Καρακώστα πίσω του, σε μια μάχη που κράτησε σε όλο τον αγώνα. Στην 3η θέση πίσω τους ο Νίκος Νικολέτος ανέβαζε ρυθμό για να τους φτάσει αλλά έπεσε στον 4ο γύρο χωρίς συνέπιες 3ος τελικά τερμάτισε ο Σπύρος Σταρρόπουλος.

Greek Cup 11Στο 2ο σκέλος την εκκίνηση πήρε ο Νίκος Καρακώστας με τον Κωνσταντινάτο πίσω του και τον Νικολέτο λίγο από πίσω του. Αμέσως οι δυο πρώτοι ξέφυγαν από τους υπολοίπους, με τον Κωνσταντινάτο να επιτίθεται συνεχώς. Στον 5ο γύρο ο Κωνσταντινάκος πέρασε μπροστά. Λίγο ποιο πίσω Νικολέτος, Σταρρόπουλος και Αντωνόπουλος έδιναν την μάχη τους για την 3η θέση, που κέρδισε ο Νικολέτος. 4ος
ο Βαγγέλης Αντωνόπουλος, μπροστά από τον Σταρρόπουλο.

Στο σύνολο της ημέρας στο πρώτο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία Racing ανέβηκε ο Greek Cup 13Γιάννης Κωνσταντινάκος, στο δεύτερο σκαλί ο Νίκος Καρακώστας, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Νίκος Νικολέτος!

Στην κατηγορία ΝΕΩΝ στο βάθρο ανέβηκε στην πρώτη θέση ο Μπάμπης Λατσούδης, ο Βαγγέλης Αντωνόπουλος στην δεύτερη θέση και στην τρίτη θέση ο Ανδρέας Αντωνίου!