HomeMOTOΑΓΩΝΕΣO Ντοβιτσιόζο στην 4η θέση

O Ντοβιτσιόζο στην 4η θέση

• Με προβλήματα φυσικής κατάστασης ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο, τερμάτισε στην 4η θέση στο Grand Prix της Ταϊλάνδης, χάνοντας τις όποιες ελπίδες του για τον τίτλο
  • Ο έτερος αναβάτης της Ducati, Ντανίλο Πετρούτσι, τερμάτισε στην 9η θέση
  • Μετά και το 15ο γύρο του πρωταθλήματος, ο Ντόβι παραμένει δεύτερος στους αναβάτες, η Ducati δεύτερη στους κατασκευαστές ενώ η Mission Winnow Ducati πρώτη στις ομάδες
  • Ο αγώνας στην πίστα του Μπουριράμ σήμανε και τη μαθηματική κατάκτηση του τίτλου στο πρωτάθλημα αναβατών από το Μαρκ Μάρκεθ, με τέσσερις αγώνες να απομένουν

Στη μεγάλη μάχη ανάμεσα στους δύο κορυφαίους αναβάτες των τελευταίων χρόνων, ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο χρειαζόταν να τερματίσει μπροστά από το Μαρκ Μάρκεθ και μάλιστα με διαφορά τουλάχιστον δύο βαθμών, στο Grand Prix της Ταϊλάνδης, 15ο γύρο του εφετινού MotoGP, για να διατηρήσει μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος αναβατών. Όμως ένας ταλαιπωρημένος ώμος σε συνδυασμό με μία ίωση, ουσιαστικά κράτησαν τον Ιταλό αναβάτη της Ducati εκτός μάχης. Παρά τα όποια προβλήματα, ο «Ντόβι» εκκινώντας από την 3η σειρά του grid τερμάτισε τέταρτος, χάρη στις θέσεις που κέρδισε στα πρώτα μέτρα μετά το σβήσιμο των φώτων και τη στρατηγική που ακολούθησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. O Ντανίλο Πετρούτσι, δεύτερος αναβάτης της εργοστασιακής ομάδας της Ducati, τερμάτισε στην 9η θέση.

DUCATI - THAILAND MOTOGP 2019 - ΝΤΑΝΙΛΟ ΠΕΤΡΟΥΤΣΙ

Νικητής του αγώνα ο Μαρκ Μάρκεθ ο οποίος με τη νίκη του αυτή εξασφάλισε τον τίτλο. Μετά και το χθεσινό αποτέλεσμα ο Ντοβιτσιόζο παραμένει στη 2η θέση του πρωταθλήματος αναβατών με 215 βαθμούς, ενώ ο Πετρούτσι υποχώρησε στην 5η θέση με 162, μόλις πέντε βαθμούς πίσω από τον Άλεξ Ρινς που βρίσκεται στην 3η θέση. Η Ducati παραμένει στη 2η θέση στους κατασκευαστές ενώ η Mission Winnow Ducati είναι πρώτη στις ομάδες.

Επόμενος αγώνας το Grand Prix της Ιαπωνίας, το τριήμερο 18-20 Οκτωβρίου.