spot_img
HomeMOTOΑΓΩΝΕΣMotoGP : Portimao – Αγώνας 22/11

MotoGP : Portimao – Αγώνας 22/11

Σε μια άγνωστη για τους αναβάτες πίστα, ξεκίνησε ο τελευταίος αγώνας του πρωταθλήματος, με τον poleman Miguel Oliveira να παίρνει αμέσως μια διαφορά από τους υπόλοιπους.

Morbidelli και Miller ακολουθούσαν λίγο πιο πίσω, ο Crutchlow στον τελευταίο αγώνα του ήταν 4ος, με έναν Pol Espargaro και την πολύ ανεβασμένη φέτος KTM, στην 5η θέση.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής Joan Mir, είχε μια επαφή με τον Johann Zarco στην 3η στροφή της πίστας και υποχώρησε στην 20η (!) θέση μόλις στον 3ο γύρο.

Πιο πίσω, για λογαριασμό της Honda είχαμε έναν πολύ καλό Stefan Bradl στην 6η θέση και την επόμενη Honda του Taka Nakagami στην 10η.

21-franco-morbidelli-itae-4393.gallery_full_top_fullscreen

Γρήγορα άρχισαν να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα για την έκβαση του αγώνα στον 9ο γύρο, αφού ο πρωτοπόρος Πορτογάλος είχε χτίσει μια διαφορά στα 3,5’’.

Οι πρωταγωνιστές του προηγούμενου αγώνα, Morbidelli και Miller, πάλευαν μεταξύ τους, αποκομμένοι και αυτοί από τους υπόλοιπους με μια διαφορά στα 3,2’’.

Στο τέλος του αγώνα ο Αυστραλός κατάφερε όμως να επιβληθεί. Έτσι, μετά από μια έξυπνη κίνηση που έκανε στον αντίπαλό του στον τελευταίο γύρο, ο Miller τερμάτισε στη 2η θέση.

Μέχρι τον 10ο γύρο δεν είχαμε καμία αλλαγή εκτός της εγκατάλειψης του Joan Mir. Αυτό στοίχησε στη Suzuki, αφού δεν μπόρεσε να κάνει το 3 στα 3 (Πρωτάθλημα Αναβατών, Ομάδων & Κατασκευαστών).

Στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών νικήτρια ήταν η Ducati χάρη στην καλή εμφάνιση του Miller. Ο ίδιος δήλωσε ότι είναι ιδιαίτερη τιμή για τον ίδιο.

20-fabio-quartararoe-8066.gallery_full_top_fullscreen

Εκτός του Miller, τα υπόλοιπα Ducati ήταν κυριολεκτικά εξαφανισμένα, αφού 7 γύρους από το τέλος ο Dovizioso ήταν μόλις έβδομος και ο ομόσταυλός του Petrucci στην 16η θέση.

Απογοήτευση και για τον Valentino Rossi στην 14η θέση ολοκληρώνοντας απογοητευτικά την συνεργασία του με την εργοστασιακή Monster Yamaha MotoGP μετά από 15 χρόνια! (με ένα ‘διάλειμμα’ 2 χρόνων στην Ducati). Μάλιστα, φέτος ήταν η χειρότερή του χρονιά στο MotoGP, αφού στην βαθμολογική κατάταξη βρέθηκε μόλις στην 15η θέση. Μία θέση που φυσικά δεν αντικατοπτρίζει τις δυνατότητες του.

Οι άλλοι δύο αναβάτες της Yamaha, Vinales & Quartararo ήταν και αυτοί στις τελευταίες θέσεις στο τέλος του αγώνα, γεγονός που μας κάνει να αναρωτιόμαστε αν στον τομέα της εξέλιξης, η Ιαπωνική εταιρεία έχει πάρει τον σωστό δρόμο.

Κακό αγώνα έκανε και ο Rins, μην μπορώντας να ακολουθήσει τους μπροστά με την Suzuki του.

44-pol-espargaro-espe-1209.gallery_full_top_fullscreen

9 διαφορετικοί νικητές λοιπόν, για τη φετινή σεζόν και ήδη το μυαλό μας φτιάχνει σενάρια για το πως θα είναι το πρωτάθλημα του χρόνου με την επιστροφή και του Μάρκεθ, αφού πολλοί αναβάτες φέτος έδειξαν τα φόντα για να είναι στους πρωταγωνιστές και του χρόνου !!