Αγώνες Auto

Αυτοί είναι οι αγώνες αυτοκινήτου της χρονιάς

Το πρόγραμμα των αγώνων του 2020

Η Επιτροπή Αγώνων (ΕΠ.Α.) της ΟΜΑΕ ανακοίνωσε τα Προγράμματα των Αγώνων Αυτοκινήτου του 2020. Συγκεκριμένα, για τα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα των Ράλι, Αναβάσεων, Ταχύτητας, ΣΟΑΑ Ενιαίου Skoda, HTTC, Dirt Games, Drag Racing, Drift και Δεξιοτεχνιών, τα προγράμματα της νέας αγωνιστικής χρονιάς είναι τα ακόλουθα:

56ο  ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛι ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΡΑΛΙ      04-05 Απριλίου        ΑΟΛΑΠ
  2. ΡΑΛΙ ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ       23-24 Μαΐου             ΑΛΑΛ
  3. ΡΑΛΙ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ      13-14 Ιουνίου           ΟΜΑΕ
  4. ΡΑΛΙ ΦΘΙΝΟΠΩΡΟΥ  19-20 Σεπτεμβρίου  ΑΣΜΑ
  5. ΡΑΛΙ START LINE      17-18 Οκτωβρίου     START LINE

           

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΡΑΛΙ ΑΣΦΑΛΤΟΥ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ     30-31 Μαΐου              ΛΑΒ
  2. ΑΧΑΙΟΣ             27-28 Ιουνίου            ΑΟΠ
  3. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ    18-19 Ιουλίου            ΕΛΕΤΑ
  4. ΔΕΘ                  12-13 Σεπτεμβρίου    ΑΟΘ
  5. ΚΡΗΤΗΣ            24-25 Οκτωβρίου      ΑΟΚ
  6. ΠΑΛΑΔΙΟ           28-29 Νοεμβρίου     START LINE
races_03

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΙ ΣΠΡΙΝΤ ΧΩΜΑΤΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:    

  1. ΚΟΡΙΝΘΟΥ                  21-22 Μαρτίου           ΑΛΑ Κορινθίας
  2. ΗΛΕΙΑΣ                        06-07 Ιουνίου             ΑΣΜΑ Ηλείας
  3. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ                05-06 Σεπτεμβρίου    ΑΛΑ Καλαμάτας
  4. ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ                10-11 Οκτωβρίου       ΑΟΛΑΠ
  5. ΒΟΙΩΤΙΑΣ-ΣΚΟΥΡΤΑ   07-08 Νοεμβρίου       ΕΛΛΑΔΑ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΡΑΛΙ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΘΕΡΜΑΪΚΟΥ  11-12 Απριλίου         ΑΟΘ
  2. ΑΛΜΥΡΟΥ      09-10 Μαΐου             ΟΜΑΘ
  3. ΦΙΛΙΠΠΟΣ      20-21 Ιουνίου           ΛΑ Βέροιας
  4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ 18-19 Ιουλίου           ΕΛΕΤΑ
  5. ΔΕΘ               12-13 Σεπτεμβρίου  ΑΟΘ

           

ΡΑΛΙ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΑΙΓΙΟΥ                         07-08  Μαρτίου         ΑΛΜΑ Αιγίου
  2. ΑΓΙΟΣ ΜΕΡΚΟΥΡΙΟΣ 28-29  Μαρτίου         ΑΣΣΟΑΑ
  3. ΑΛΜΥΡΟΣ                  09-10  Μαΐου             ΟΜΑΘ
  4. ΑΧΑΙΟΣ                      27-28  Ιουνίου            ΑΟΠ
  5. ΑΛΑ                            19-20  Σεπτεμβρίου   ΑΛΑ
races_04

           

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΣΦΑΛΤΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΡΑΛΙ ΣΠΡΙΝΤ ΒΑΝΤΕΣ     25-26  Απριλίου       ΑΛΑ Χανίων
  2. ΑΝΑΒΑΣΗ ΒΡΑΧΑΣΙΟΥ    23-24  Μαΐου            ΑΟΚ
  3. ΡΑΛΙ ΣΠΡΙΝΤ ΜΑΛΑΞΑ    19-20  Σεπτεμβρίου ΑΛΑ Χανίων
  4. ΡΑΛΙ ΚΡΗΤΗΣ                  24-25  Οκτωβρίου    ΑΟΚ   

           

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι οκτώ (8) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΡΙΤΣΩΝΑ                                          11-12  Απριλίου         ΑΣΜΑ
  2. ΚΥΜΗ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ» 16-17  Μαΐου              START LINE
  3. ΔΙΟΝΥΣΟΣ                                       20-21  Ιουνίου            ΕΛΛΑΔΑ
  4. ΟΜΑΛΟΣ                                          04-05  Ιουλίου           ΑΛΑ Χανίων
  5. ΠΟΡΤΑΡΙΑ                                       05-06  Σεπτεμβρίου   ΛΑΒ
  6. ΠΙΤΙΤΣΑ                                           10-11  Οκτωβρίου      ΑΟΠ
  7. ΑΧΛΑΔΟΚΑΜΠΟΣ                          31-01  Νοεμβρίου       ΑΣΣΟΑΑ
  8. ΑΛΑΛ *(Θ.Α)                                   14-15  Νοεμβρίου       ΑΛΑΛ

            *(Θ.Α)= Θα ανακοινωθεί ο τόπος εντός του Ιανουαρίου 2020            

 

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΒΕΛΒΕΝΤΟΣ    04-05  Απριλίου       ΣΜΑ Βελβεντού
  2. ΚΟΡΥΛΟΒΟΣ    02-03  Μαΐου           ΟΦΑ Δράμας
  3. ΝΙΓΡΙΤΑ             23-24  Μαΐου           ΛΑΜΣ
  4. ΛΙΒΑΔΙ              13-14  Ιουνίου          ΑΟΘ
  5. ΒΛΑΣΤΗ           03-04  Οκτωβρίου    ΑΛ Πτολεμαίδος
  6. ΕΛΑΣΣΟΝΑ      07-08  Νοεμβρίου    ΛΑΜΚΕ
races_05

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΑΒΑΣΕΩΝ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερεις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΖΑΚΥΝΘΟΣ     02-03  Μαΐου             ΑΛΕΖ
  2. ΤΣΑΚΩΝΑ        30-31  Μαΐου             ΑΛΑ Καλαμάτας
  3. ΔΗΜΗΤΣΑΝΑ  18-19  Ιουλίου           START LINE
  4. ΚΑΡΥΣΤΟΣ      02-03 Οκτωβρίου     ΑΡΤΕΜΙΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ TAXYTHTAΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΜΕΓΑΡΑ 14-15  Μαρτίου         ΕΛΛΑΔΑ
  2. ΜΕΓΑΡΑ 25-26  Απριλίου       ΕΛΛΑΔΑ
  3. ΣΕΡΡΕΣ 06-07  Ιουνίου           ΕΛΛΑΔΑ
  4. ΜΕΓΑΡΑ 26-27  Σεπτεμβρίου ΕΛΛΑΔΑ
  5. ΜΕΓΑΡΑ 24-25  Οκτωβρίου    ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

Αγώνας Ταχύτητας Μέγαρα           14-15 Μαρτίου          2 αγώνες

Ραλλυ Σπρίντ Άγιος Μερκούριος   28-29  Μαρτίου         2 αγώνες

Ανάβαση Ριτσώνας                       11-12 Απριλίου          2 αγώνες

Ανάβαση Κύμης                            16-17  Μαΐου             2 αγώνες

Αγώνας Ταχύτητας Σέρρες            06-07 Ιουνίου            2 αγώνες

Ανάβαση Πορταριάς                      05-06 Σεπτεμβρίου   2 αγώνες

races_06

RALLY CUP ΕΝΙΑΙΟΥ ΣΟΑΑ SKODA

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΑΛΜΥΡΟΥ      09-10  Μαΐου           ΟΜΑΘ
  2. ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ  30-31  Μαΐου           ΛΑΒ
  3. ΑΧΑΙΟΣ          27-28 Ιουνίου          ΑΟΠ
  4. ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ 18-19  Ιουλίου         ΕΛΕΤΑ
  5. ΠΑΛΑΔΙΟ       28-29  Νοεμβρίου   START LINE

HELLENIC TIME TRIAL CHALLENGE – HTTC

Για την απονομή των τίτλων του HTTC, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

  1. ΜΕΓΑΡΑ 14–15  Μαρτίου        ΕΛΛΑΔΑ
  2. ΜΕΓΑΡΑ 25–26  Απριλίου      ΕΛΛΑΔΑ
  3. ΣΕΡΡΕΣ 06-07   Ιουνίου          ΕΛΛΑΔΑ
  4. ΜΕΓΑΡΑ 26–27  Σεπτεμβρίου ΕΛΛΑΔΑ
  5. ΜΕΓΑΡΑ 24–25  Οκτωβρίου   ΕΛΛΑΔΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ – ΚΥΠΕΛΛΟ – ΕΠΑΘΛΑ  DIRT GAMES

Για την απονομή των τίτλων των DIRT GAMES, θα διεξαχθούν οι πέντε (5) αγώνες που αναφέρονται κατωτέρω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ      28-29  Μαρτίου                                

2ος ΑΓΩΝΑΣ      23-24  Μαΐου                        

3ος ΑΓΩΝΑΣ      10-11  Οκτωβρίου                           

4ος  ΑΓΩΝΑΣ     31-01  Νοεμβρίου

5ος ΑΓΩΝΑΣ      28-29  Νοεμβρίου

Σημείωση: Οι ημερομηνίες αγώνων που θα προσμετρούν στα Πρωταθλήματα, Κύπελλα και Έπαθλα Ιστορικών αυτοκινήτων θα ανακοινωθούν εντός των επομένων ημερών.

races_07

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΓΩΝΩΝ 2020

DRAG RACING - DRIFT - ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΕΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRAG RACING

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  • ΑΓΡΙΝΙΟ   07-08  Μαρτίου         ΑΣΗ
  • ΤΥΜΠΑΚΙ 11-12  Απριλίου        ΑΣΗ
  • ΣΕΡΡΕΣ   09-10  Μαΐου             ΛΕΝΟΕ
  • ΑΓΡΙΝΙΟ 13-14  Ιουνίου             ΑΣΗ
  • ΣΕΡΡΕΣ 12-13  Σεπτεμβρίου    ΛΕΝΟΕ
  • ΑΓΡΙΝΙΟ 24-25  Οκτωβρίου      ΑΣΗ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ DRIFT

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι έξι (6) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΠΕΙΡΑΙΑΣ         04-05  Απριλίου            ΑΣΗ
  2. ΝΕΟ ΡΥΣΙΟ     09-10  Μαΐου                 ΑΣΠΙΣ
  3. ΛΟΥΤΡΑΚΙ       06-07  Ιουνίου               START LINE
  4. ΚΑΤΑΚΟΛΟ     12-13  Σεπτεμβρίου       ΑΣΜΑ Ηλείας
  5. ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ 10-11  Οκτωβρίου          ΑΣΗ
  6. ΜΕΓΑΡΑ          14-15  Νοεμβρίου         START LINE
races_08

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ ΕΠΑΘΛΟ DRIFT & GP

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι τέσσερις (4) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

  1. ΣΕΡΡΕΣ 04-05  Απριλίου       ΛΑΜΣ 
  2. ΣΕΡΡΕΣ 30-31  Μαΐου            ΛΑΜΣ
  3. ΣΕΡΡΕΣ 04-05  Ιουλίου          ΛΑΜΣ
  4. ΣΕΡΡΕΣ 26-27  Σεπτεμβρίου ΛΑΜΣ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΕΞΙΟΤΕΧΝΙΑΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

Για την απονομή των προκηρυχθέντων τίτλων θα διεξαχθούν οι επτά(7) αγώνες που αναφέρονται παρακάτω:

1ος ΑΓΩΝΑΣ    07-08  Μαρτίου         ΛΑΜΣ

2ος ΑΓΩΝΑΣ    28-29 Μαρτίου          ΣΜΑΒ

3ος ΑΓΩΝΑΣ    09-10  Μαΐου            ΣΜΑΚ

4ος ΑΓΩΝΑΣ    30-31  Μαΐου           ΑΛΕΞ

5ος  ΑΓΩΝΑΣ   05-06  Σεπτεμβρίου ΟΦΑ Δράμας

6ος ΑΓΩΝΑΣ    26-27  Σεπτεμβρίου ΧΩΜΑ

7ος ΑΓΩΝΑΣ    31-01  Νοεμβρίου    ΛΑΜΣ

About Motorsite.gr

Το Motorsite.gr είναι το μεγαλύτερο online ενημερωτικό portal για τη μοτοσυκλέτα και το αυτοκίνητο.

Μάθετε πρώτοι ολα τις τελευταίες ειδήσεις για τη μοτοσυκλέτα και το αυτοκίνητο. Ενημερωθείτε για ολους τους αγώνες, τις εκδηλώσεις, και νέα της αγοράς.

Το motorsite.gr χρησιμοποιεί cookies με σκοπό να έχετε την καλύτερη δυνατή εμπειρία. Χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο, συμφωνείτε με τη χρήση των cookies.