spot_img
HomeΝΕΑΑΓΩΝΕΣΝικητής ο Ogier στο Ράλι Καταλονίας.

Νικητής ο Ogier στο Ράλι Καταλονίας.

AND_0051Ο Sebatien Ogier οδηγώντας επιθετικά και χωρίς να κάνει λάθη, κατάφερε την τελευταία ημέρα του αγώνα να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου όπου πλέον μπορεί και βλέπει τον τέταρτο τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή να είναι κοντά!
Με την νίκη του αυτή ο Γάλλος Πρωταθλητής, ισοβάθμησε στις νίκες τους Makinen και Kankkunen γράφοντας και αυτός με την σειρά του χρυσά γράμματα το όνομά του στο βιβλίο της ιστορίας των παγκόσμιων πρωταθλητών.
Ο Iσπανός Dani Sordo που βρέθηκε να είναι πρώτος την πρώτη ημέρα του αγώνα η οποία ήταν χωμάτινη, δεν κατάφερε να διατηρήσει την διαφορά των 5 δευτερολέπτων που είχε αποσπάσει από τον οδηγό της vw Ogier και έτσι τερμάτισε στην δεύτερη θέση της γενικής με μια διαφορά 15.6 δευτερολέπτων. Τερματίζοντας με εμφανή τα σημάδια της απογοήτευσης στο πρόσωπό του ο Ισπανός οδηγός δήλωσε πώς « πρέπει να δώσω τα συγχαρητήρια μου στον Sebastien Ogier όπως και στους οπαδούς μου για την στήριξη που μου έδωσαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα».

Στην τρίτη και τέταρτη θέση τερμάτισαν τα εκπληκτικά Hyundai i20 WRC των Thierry Neuville και Hayden Paddon, μετά την εγκατάλειψη του Andreas Mikkelsen και με τους βαθμούς της δεύτερης θέσης ο Thierry Neuville κατάφερε να εισέλθει στην μάχη για την διεκδίκηση δεύτερης θέσης.
Στην πέμπτη και έκτη θέση τερμάτισαν τα Ford Fiesta RS WRC των Mads Ostberg και Ott Tanak.
Στην κατηγορία WRC 2 νικητής ήταν η Skoda. Μετά από μεγάλες μάχες με τον Pontus Tidemand ο JanKopesky κέρδισε τον αγώνα της Ισπανίας, ο Ούγγρος Turan Frigyes οδήγησε πολύ γρήγορα το FordFiesta R5 αλλά δεν κατάφερε να φτάσει τους ρυθμούς των δυο πρώτων και τερμάτισε τρίτος. Στην τέταρτη, πέμπτη και έκτη θέση τερμάτισαν οι Van Der Heuvel με Mitsubishi Lancer Evo X, TeemuSuninen με Skoda Fabia R5 και Veiby O με το ίδιο αυτοκίνητο.