spot_img
HomeΑΓΩΝΕΣMOTOCROSSMotocross Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γύρος 1ος

Motocross Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γύρος 1ος

Με εκπλήξεις ξεκίνησε το ταξίδι του το πανελλήνιο πρωτάθλημα Motocross ως προς την μορφή διεξαγωγής του. Ενώ αρχικά είχε επιλεγεί η μορφή τύπου Elite τελικά επιλέχθηκε η μορφή MXGP η οποία έχει δείξει ότι λειτούργει σωστά εδώ και καιρό στο πρωτάθλημα ΝΑ Ευρώπης. Η ΛΑΜΣ ασχολήθηκε σοβαρά με την διαχείριση και ρύθμιση του αγώνα. Στην πίστα έγιναν βελτιώσεις στα σημεία και το τερέν ήταν ιδανικό. Η προσέλευση θεατών παρά την κακοκαιρία επιβεβαίωσε την αγάπη του κόσμου για το άθλημα.

MXPASERRES240219645

Από το Σάββατο ξεκίνησαν οι  μάχες στην μεγάλη κατηγορία με τον χρόνο να σταματά στο  1:30.201 για τον #100 Τουρατζίδη. Στον αγώνα πρόκρισης που ακλούθησε τερμάτισαν 1ος Τουρατζίδης#100, 2ος Λυρίου #161, 3ος Κοντολέτας#92, 4ος Κουζής #338, 5ος Τσαρνάς #91.

MXPASERRES2402191182

Στους αγώνες της Κυριακής μετά από αλάνθαστη οδήγηση και πολύ καλή  φυσική κατάσταση νίκησε ο Γ. Τουρατζίδης μετά από μάχες και στα 2 σκέλη με τον πολυπρωταθλητή  Π. Κουζή  ενώ  ο τραυματίας Λυρίου προτίμησε να κάνει  έναν συντηρητικό και ασφαλή αγώνα κατακτώντας την 3 θέση. Τέταρτος ο #91 Α.Τσαρνάς, πέμπτος ο  Γ. Ηλιόπουλος και έκτος ο βούλγαρος Vasev. Συγκίνηση προκαλεί η μαχητικότητα του Δ. Κοντολέτα που αγωνίστηκε και τερμάτισε μετά από  δυο  συγκρούσεις σε δυο σκέλη και κάταγμα στο χέρι!

MXPASERRES2402191178

Ήρθε στην Ελλάδα για να αγωνιστεί ο βούλγαρος Μ. IVANOV #97 κάνοντας την προετοιμασία του για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Κάνοντας καλύτερο χρόνο, πήρε και την νίκη στον αγώνα πρόκρισης του Σαββάτου. Οι έλληνες αναβάτες έδωσαν τρομερές μάχες μεταξύ τους μέχρι τέλους  για όλες τις θεσεις.#21 Α. Γεωργαντάς και #37 Φ. Ζούνης φαίνεται πως θα πρωταγωνιστήσουν φέτος  στην κατηγορία  ενώ ο #200 Δ. Τουρατζίδης  τερμάτισε 3ος.Τεταρτος ο #192 Α. Σάγμαλης και νικητής στην υποκατηγορία ΜΧ2Τ,πεμπτος ο στρατιώτης #22 Π. Παπίλας και έκτος ο #101 Α. Ανδρέου.

Στην open  νικητή είχαμε τον περσυνό πρωταθλητή της κατηγορίας #72 Β. Πακαταρίδη με δεύτερο τον #107 Α. Λιάκο και τρίτο τον #5 Σ. Δημολιάνη. Στην καινούργια κατηγορία Senior νικητής ο Γ. Μανδάνης δεύτερος ο  Σ. Μητρόπουλος και τρίτος ο Τ. Καζάνης.

MXPASERRES2402191336

Στην κατηγορία ΜΧ 85 είχαμε αρκετές συμμετοχές, και έντονες μάχες, Νικητής του αγώνα του Σαββάτου ήταν Κ. Παυλόπουλος με δεύτερο τον βούλγαρο #31 V. Borislavov και τρίτο τον Ν. Κοσιάβελο. Την Κυριακή νικητής ήταν ο V. Borislalov με δεύτερο τον #93 Ν. Κοσιάβελο και τρίτο τον #19 Ν. Καννελόπουλο. Στην τελική κατάταξη είχαμε νικητές κατά σειρά τους  #31 V. Borislalov, #84 Κ. Παυλόπουλο και #93 Ν.Κοσιάβελο

Στην μικρή κατηγορία ΜΧ65  νικητής και τις δύο ημέρες  ήταν όταν ο βούλγαρος  #8  J. VENCISKAV με δεύτερο #94  Σ. Φωτάκη και τρίτο #111 Κ. Μερκούρη.